piątek, 8 marca 2013

"Tu więcej zostawili po sobie niż mieli"


Żyli z nami i obok nas przeszło tysiąc lat. My - dumni z naszej tolerancji, Oni mówiący, że jeśliby Bóg nie dał Żydom Polski jako schronienia, los Izraela byłby rzeczywiście nie do zniesienia. Po hekatombie Holokaustu pozostała ich garstka. W po marcu 1968 roku zmuszona do emigracji. Zamiast polskich paszportów otrzymywali tzw. dokumenty podróży ważne tylko na wyjazd z Polski i bez prawa powrotu, w których było napisane, że "posiadacz niniejszego dokumentu nie jest obywatelem polskim".


12 komentarzy:

 1. Temat tolerancji w szerokim pojęciu powraca jak bumerang...

  I nasza ksenofobia i antysemityzm i rasizm i mnóstwo innych pojęć nieprzyjemnie brzmiących. Czy wiele się zmieniło przez te dziesiątki lat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez wieki w Europie mieliśmy opinię kraju tolerancyjnego. Zaborcy, narodowcy i komuna chyba na zawsze zmienili ten obraz. Szkoda.

   Usuń
 2. Tak ten temat tolerancji czasem przez każdego pojmowany po swojemu.
  To jest prawda ogólnie rzecz ujmując jesteśmy coraz mniej tolerancyjni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo nie bardzo jest się od kogo jej uczyć.

   Usuń
 3. Hmm, ale tolerancja ma takze swoje granice... I mysle, ze nie ma ludzi tak do konca tolerancyjnych, nie ma...i nie bedzie.
  Prosze podaj mi swoj adres. Za kaczence... judyta.b@wp.pl
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, ma granice. Jak wszystko na tym świecie. Ale też nie można wymagać tolerancji dla siebie nie dając jej u siebie. A tak to niestety bywa we współczesnym świecie.

   Usuń
 4. The hard history of the Polish people.
  Forever a great country.
  W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Every country in the world has in its history, light and dark cards. It is important to be able to talk about them.

   Usuń
 5. Poruszyłeś ciekawy temat...Zastanawiam się czy my Polacy nie cofamy się w swym podejściu do innych ludzi...zamiast być coraz bardziej tolerancyjni?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Ja już przestałem czytać Onet i Wirtualną Polskę, bo nie da się wytrzymać czytając komentarze.

   Usuń
 6. Mam wrażenie, że i przed wojną Polacy nie byli wcale aż tak bardzo tolerancyjni w stosunku do Żydów a na pewno nie traktowali ich jak równych sobie (np. do Ogrodu Saskiego dla Żydów było osobne wejście). Natomiast dojście do władzy Hitlera oczywiście zmieniło wszystko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo tak naprawdę tolerancji oduczali nas kolejni okupanci: od zaborców począwszy, przez narodowców przejechawszy, na komunistach skończywszy.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...