środa, 27 marca 2013

Święty

Maksymilian Maria Kolbe

22 komentarze:

 1. Taaak. To prawda. Niezwykły Człowiek.
  Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszyscy postrzegają świętych, jako ludzi bezgrzesznych, a jest wręcz przeciwnie: są grzeszni, ale walczą uparcie i świadomie z tym stanem swej duszy i sumienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądząc po ilości świętych, jest to walka najtrudniejsza z trudnych.

   Usuń
  2. jak to mowia: kazdy swiety ma swoja przeszlosc, a grzesznik - przyszlosc :) swieci nie biora sie z nieba, ale z nas - maluczkich! :)

   Usuń
  3. Mam nadzieję, że z tych grubszych czasem też :)

   Usuń
 3. Pragnienie życia jest chyba w człowieku najsilniejszą potrzebą.
  Oddać to życie za innych jest bardzo trudno.
  On to zrobił:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Dlaczego taki Korczak nie został świętym? I wielu, wielu innych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jakich wielu, wielu innych masz na myśli, ale Korczak był pochodzenia żydowskiego. Nie znam się za bardzo, ale jest wielce prawdopodobnym, że święci kościoła katolickiego powinni być wyznawcami tejże religii. Nie wiem czy Korczak był katolikiem, nie wiem czy w ogóle był religijny. Dodam, że akurat samo pochodzenie w niczym nie przeszkadza, choćby dlatego, że mamy przecież świętą Edytę Stein - Niemkę pochodzenia żydowskiego, która przeszła na chrześcijaństwo.

   Usuń
  2. Dobrze, z Korczakiem się rozpędziłam, ale: http://www.zyciezazycie.pl/dokumenty/zalaczniki/23/23-5380.pdf
   ?
   Wielu, wielu innych - to ci, którzy nie byli księżmi i ich oddanie nie było tak spektakularne.

   Usuń
  3. Każda religia ma swoich męczenników, bo - mówiąc nowoczesnym językiem - to dobry przykład marketingowy dla niezdecydowanych, niewiernych czy błądzących.

   Usuń
  4. z tego co wiem, Korczak byl zatwardzialym ateista, co nie przeszkodzilo mu byc Wielkim Czlowiekiem. Niewielu by zdecydowalo sie zginac z dziecmi. Kto wie, moze jest dzis swietym, tyle , ze nam nic o tym nie wiadomo! Bog nie spowiada nam sie ze wszystkich swoich decyzji :)

   Usuń
  5. W sumie to bardzo dobra koncepcja i warto się jej trzymać - Bóg nam się nie spowiada.

   Usuń
 5. To był Wielki Człowiek, człowiek Miłosierdzia.
  Rozumiem pierwszych chrześcijan, oddawali życie za Jezusa.
  Oddać życie za drugiego człowieka, to bohaterstwo, to świętość.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy był wielki? Na ten temat jest wiele opinii, także tych negatywnych. Ale oddanie swojego życia za życie kogoś innego, samowolne skazanie się na długą śmierć głodową, to świętość.

   Usuń
 6. zdjecie wyszło wspaniałe w BW, pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobiłem w Częstochowie, gdy zobaczyłem ten obraz ukryty w mroku, oświetlony jedynie wątłym światełkiem, wiedziałem, że to apoteoza świętości.

   Usuń
 7. czytalam kiedys ksiazke, ktorej tresc bardzo utkwila mi w pamieci, choc nie pamietam, ani autora , ani tytulu. Pokazywala droge zycia dwoch osob: Maksymiliana Kolbe i Rudolfa Hoessa - komendanta obozu w Oswiecimiu. obie drogi byly bardzo podobne na starcie.Obaj wychowali sie w katolickich rodzinnach, obaj chcieli zostac kaplanami, ostatecznie Hoess, wbrew woli ojca wybral kariere wojskowa. Mozna powiedziec - na starcie dwa podobne losy - a jakze inny ich final. ich losy na moment zbiegly sie na chwile w Oswiecimiu. Mial zone i piecioro dzieci, byl oddanym ojcem bedac jednoczesnie zbrodniarzem. W swoich pamietnikach pisal, ze obilo mu sie o uszy, ze jakis polski klecha dobrowolnie poszedl na smierc,wspominal o tym lakonicznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta książka nosi tytuł "Czterdzieści siedem lat życia".

  OdpowiedzUsuń
 9. Do they killed him at age 47?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolbe and Auschwitz commandant Rudolf Höss died at the age of 47 years. Up to a certain point, life had a very similar resume. It was created by the book, "Czterdzieści siedem lat życia" ("Forty-seven years of my life").

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...